S pandemií se celý svět potýká již skoro dva roky. Navzdory všem opatřením a novým vědeckým poznatkům se zákeřný virus stále šíří. U očkování lidstvo doufalo, že bude pomyslným světlem na konci tunelu. Bohužel současné vakcíny v jednodávkovém či dvoudávkovém očkovacím schématu nejsou schopny zajistit dostatečnou ochranu proti novým mutacím, zejména u osob patřících do rizikových skupin navíc získaná hladina protilátek poměrně rychle klesá. Lidé, kteří nechtějí nakazit své blízké, se proto stále častěji testují doma.

Proč se vyplatí používat antigenní testy, které si můžete udělat sami?

Situace je bezesporu vážná. Solidaritu, která panovala v první vlně pandemie, ale vystřídala únava a rozčarování. Mnoho lidí již v podstatě nedodržuje opatření, v debatách na sociálních sítích i při osobních setkáních stále častěji dochází v k názorovým různicím a hádkám. Kromě samotného koronaviru navíc začala populaci České republiky sužovat inflace. Rostoucí ceny vždy představují velký problém pro rodiny i jednotlivce s nízkými příjmy, v současné době však mnoho utrpělo značné finanční ztráty již kvůli pandemii. Zdravotní pojišťovny navíc v současnosti proplácí jen minimum testů vyhodnocovaných v centrech. Antigenní testy pro domácí použití jsou tedy cenově přijatelnou alternativou – pořídíte je už za několik desítek korun.

Antigenní testy si udělejte, když se necítíte dobře, před rodinným setkáním i před firemním večírkem

Nechcete-li nakazit své blízké, měli byste mít doma v rezervě antigenní testy a sáhnout po nich vždy, když se necítíte dobře. To samé platí i v případě, kdy máte podezření, že jste byli v kontaktu s nakaženou osobou. Hygienické stanice jsou chronicky zavalené prací, nedá se tedy spoléhat na to, že vás vytrasují včas. Nezapomeňte také používat antigenní testy, když se chystáte na návštěvu k rodičům nebo na večírek s přáteli.