Udržitelná energie je v posledních letech hlavním předmětem diskuzí nejen politiků. V následujících letech bysme tak měli pocítit jejich vliv.
Zájem o fotovoltaické elektrárny v Česku dlouhodobě roste. A není se čemu divit. Jedná se o možnost, jak ušetřit spoustu peněz a zároveň nepřímo pomoct životnímu prostředí. Čeká nás ale v budoucí době historický průlom? S největší pravděpodobností ano. A následující tři důvody vám osvětlí, proč tomu tak bude.
Pokles cen komponentů
Nová zelená úsporám fotovoltaika dává možnost sáhnout si na levnou energii z přírodních zdrojů i domácnostem. I bez dotace je ale trend u solárních panelů výrazně klesající. V rozmezí let 2010 – 2019 totiž došlo k poklesu ceny o více než 80 procent. Může za to především velká poptávka, ale také nové technologie jako jsou půlené články, bifaciální panely či vertikální stěny. I se sníženými náklady je výroba solární elektřiny a následná akumulace energie do baterií výrazně účinnější.
Spolehlivost a bezpečnost
Ještě nedávno se mluvilo o tom, že je celá řada FVE článků vadná. Mohl za to velký zájem především na začátku nového desetiletí. Spousta solárních panelů tak byla ušita rychlou jehlou a dodána zákazníkovi. Ti se pak nestačili divit. Doba se ale mění. Solární panely je dnes možné vyrábět levně a zároveň kvalitně. Kybernetická bezpečnost je také na vysoké úrovni, stejně tak jako riziko požárů, které se podařilo snížit na absolutní minimum.
Dotační programy
Asi nejdůležitějším důvodem, proč se zájem o solární energii rozroste, jsou dotace na fotovoltaické elektrárny. Vždyť jen v posledních letech rozdal stát stovky milionů korun v investicích do solárních panelů, a v následujících letech v tom má pokračovat. Vždyť jen v letech 2021 – 2022 má být realizováno celkem 390 nových projektů s celkovou hodnotou čtyři miliardy korun. A dá se očekávat, že počet projektů v dalších letech jen a jen poroste.