Hasiči z Olomouce vytáhli v boji proti koronaviru eso z rukávu – nástroj z 2. světové války, který dokáže vydezinfikovat celou budovu během několika minut.

To, že se lidstvo nejrychleji posouvá za války, není žádným tajemstvím. I v dnešní době nás tedy stále udivují některé výtvory, které jsou mnohdy kvalitnější a účinnější než moderní postupy. Jeden takový používají hanáčtí hasiči.

Objev z 2. světové války

Dezinfekce postřikem jedné velké školní třídy? Hasičům to trvalo čtyřicet sekund. Za tímto unikátním číslem stojí mlhovač z druhé světové války. Ten díky své kapacitě a rychlosti dokáže kvalitně dezinfikovat nejen školní prostory, ale i nemocnice. Nedávno se totiž pochlubili tím, že tento přístroj vypomáhal i ve Fakultní nemocnici v Olomouci.

Není divu, že se tento objev z 2. světové války stal rázem tak oblíbeným. Mluvčí hasičů totiž prozradila, že dokáže velice rychle dezinfikovat i rozlehlé prostory. S místností o velikosti školní třídy si poradí do 40 sekund. Dezinfekci celé budovy jsou pak hasiči schopni provést během několika desítek minut.

Spolehlivá a trvanlivá dezinfekce

Přístroj funguje na bázi teplé mlhy, která má teplotu 50 až 60 stupňů. Samotný mlhovač váží 10 kilogramů. Při práci s mlhovačem je potřeba mít nasazenou ochranu uší, protože vydává charakteristický a velmi hlasitý zvuk. I přesto by se dalo říct, že se jedná o nadčasové zařízení. Bez poškození totiž dokáže dekontaminovat například počítač, telefon, ale i tkaniny.

Pokud se nechcete spoléhat na účinné, ale těžce dostupné prostředky z 2. světové války, kontaktujte společnost AZK dezinfekce Praha. Dezinfekční firma provádí dekontaminaci prostor pomocí ozonu. Aktivní kyslík dokáže spolehlivě zničit bakterie a zápachy, a zároveň zajistit bezpečnost i v následujících několika dnech. Dezinfekce ozonem je tedy trvanlivá a spolehlivá.