Největší bateriové úložiště v Česku sice nepatří mezi největší v Evropě, i přesto je svým způsobem unikátní. Pojďme si povědět, v čem jeho unikátnost tkví.

Bateriové úložiště je dobrý způsob, jak ušetřit velké množství energie a zároveň ušetřit. Věděli jste ale, jaké je největší bateriové úložiště v Česku? V tomto článku vám o něm povíme.

Unikátní český projekt

Akumulace energie do baterií a jejich následné využití v domácnost je budoucnost, kterou se budou novostavby ubírat. Toho si všimli i někteří dodavatelé energií. A jedna z těchto společností se rozhodla postavit největší bateriové úložiště v Česku. To bylo otevřeno loni na podzim. Pokud se podíváme na holá čísla, zjistíme, že jsou opravdu unikátní.

Celková investice do projektu činila 70 milionů korun, přičemž samotný bateriový systém vyšel na 60 milionů. Zařízení má výkon čtyři megavaty a kapacitu 2,5 MWh. Podle slov společnosti, která se o stavbu bateriového úložiště postarala, by mohla průměrná česká domácnost napájet svá elektrická zařízení z těchto baterií až jeden rok.

Největší bateriové úložiště mají v Bavorsku

Celé bateriové úložiště je umístěno ve venkovních prostorách. Vešlo se do třech kontejnerů. Ty obsahují řídící systémy, lithiovo-iontové bateriové články, střídače, rozvaděče, střídače, napájení vlastní spotřeby a další pomocné systémy. Komplex tak dokáže napájet elektrickou energií nejen sám sebe, ale i další domácnosti.

I když jsou výše zmiňovaná fakta zajímavá a úchvatná, nejde o největší bateriové úložiště v Evropě. V Německu totiž najdeme komplex, který má výkon 13 MW. Unikátnost tohoto českého projektu tak spočívá především v hospodárnosti a výkonu, který je možné z relativně nízké kapacity získat. Baterie totiž poskytují dostatečně vysoký výkon, ale zároveň umožňují optimalizovat pokrývání špiček elektrické spotřeby zákazníků firmy.