Znáte pojem bio spíš ve spojení s potravinami? Nenechte se zmýlit. I další výrobky mohou dosahovat bio kvality – například takové nádobí. Ne ta vaše sada talířů po babičce, ale jednorázové nádobí. U toho nemusíte kupovat přírodě neprospívající plast, existují i další možnosti.

  • Plastový kelímek, ze kterého se jednou napijete a pak jej vyhodíte, se rozkládá 70 let. Kolik takových kelímků při jednom zahradním grilování spotřebujete?
  • Mezi deset nejčastějších výrobků z plastů nalezených v mořích patří mimo jiné krabičky na jídlo, plastové příbory, plastové pohárky a brčka.

Nejsou pro vás tohle dostatečné důvody, proč se naučit používat bio příbor?

Jaké jsou alternativy obyčejného plastu?

Místo plastových příborů jsou ideální ty dřevěné. Často se vyrábí například z bambusu. Ze dřeva ovšem seženete i nejrůznější mističky a talířky. Nejsou sice úplně na jedno použití, ale na zahradní párty vypadají stejně daleko stylověji než plastové talířky.

Zcela běžně se můžete setkat s pojmem bioplast a právě u jednorázového nádobí ho uvidíte velmi často. Co se pod ním skrývá? Jde o plastické hmoty vyrobené z biomasy (cukrové třtiny, kukuřice) nebo fosilních paliv. Nejsou tak odolné jako klasické plasty, nicméně většinu z nich je možné biologicky degradovat, nepředstavují tedy ekologickou zátěž.

Bio nádobí strčíte i do mikrovlnky

Lidé mají často strach, že s jinými materiály nepůjde dělat tolik jako s plastem. Skutečnost je však jiná. Například oblíbené nádobí z cukrové třtiny je sice lehké, ale velmi pevné. Odolává vodě i tukům, je nepromastitelné, a dokonce ho můžete dávat i do mikrovlnné trouby (i když s omezením 100 °C a maximálně 5 minut).

Obecně je daleko stylovější

Jíst z plastových talířků je praktické, protože pak nemusíte umývat nádobí. Nicméně skutečně se vám z plastu a s plastovým příborem jí dobře? S nádobím z cukrové třtiny nebo dřeva získáte trochu jiný pocit. Sice je o něco dražší, ale za tu cenu určitě stojí. Pro větší pohodlí při jídle i pro přírodu.

Pokud vás zajímá, kde se dají koupit bio nádobí a bio příbory – jarico.cz je e-shop, který by vám mohl pomoct. Už od roku 1994 se zabývá prodejem obalů a obalových materiálů. Okolo 99 % sortimentu má skladem, takže vám zboží dodá rychle.