Internet není jen plný užitečných informací, ale také různých záškodníků a nebezpečných virů. Proto je dobré se chránit. To však znamená mít nainstalovaný nejen vhodný antivirový program, ale hodně vám může pomoci i elektronický podpis.

Ochrana dokumentů

Posílání čehokoliv mailem není vždy naprosto bezpečné. Při běžné komunikaci s přáteli vám obvykle nic nehrozí, avšak během sdělování si důvěrných záležitostí ohledně byznysu s obchodním partnerem byste si již pozor dávat měli. Nikdy totiž nemůžete skutečně vědět, s kým se bavíte.

Zní to asi absurdně, nicméně je to tak. Různí internetoví hackeři jsou dnes lstivější než kdy dříve, a tak byste si měli dávat pozor i na svou elektronickou korespondenci, hlavně tedy na různé citlivé dokumenty. A přesně s tím vám může pomoci online elektronický podpis.

Nejedná se v pravém slova smyslu o podpis, ale o jakousi důmyslnou šifru, která se víceméně nedá rozluštit. Klíč k ní budete mít jen vy a právě lidé, kterým důvěřujete. Pokud se někdo nepovolaný bude snažit dostat do dokumentu, aniž by disponoval oním klíčem, má smůlu. Jde o velice pokročilou technologii, již není možné rozluštit. Všechny takto chráněné dokumenty jsou tedy v naprostém bezpečí.

Jak klíč získat?

Získání elektronického podpisu je trochu složitější, než koupě housek v obchodě. Musíte kontaktovat firmu, která se tímto druhem zabezpečení zabývá, a na jejich stránkách vyplnit formulář. I když se už dnes dá víceméně vše vyřídit po internetu, v tomto případě budete muset ještě zajít osobně na poštu, kde potvrdíte svou identitu.

Elektronické klíče nejsou zdarma, alespoň zatím ne, nicméně některé firmy umožňují svým klientům zapečetit prvních pět souborů zcela gratis. V brzké budoucnosti se plánují light verze elektronických podpisů zdarma.