Káva je celosvětový nápoj, který lidé pijí již asi tisíc let. Přestože se jedná o tak dlouhou dobu, jsou hlavní aktivní složky kávy, kterou je kofein, stále zahaleny tajemstvím. Víme to, že se jedná o nejrozšířenější stimulant na světě, podobně je to ještě s čajem, některými nealkoholickými nápoji nebo čokoládou.

Jak kofein účinkuje v lidském těle


Je zjištěno, že kofein se dobře vstřebává v žaludku a tenkém střevě. Jsou známy jeho povzbuzující účinky na mozkovou činnost. Kromě toho má i řadu dalších účinků, jako například zvyšování krevního tlaku a produkci žaludečních kyselin, zrychlování pulsu, zlepšené využití tukových zásob a uvolňování tukových kyselin do krevního řečiště. Tyto účinky se mohou projevovat po dobu od několika hodin až do dvanácti hodin. Ovšem již po čtyřech dnech pravidelného pití kávy se tělo stane rezistentním. Jinak řečeno, když kofein napoprvé zvýší krevní tlak a zrychlí tep, při jeho pravidelném přísunu žádné zásadnější změny v těle již nenastanou.

Další poznatky o kofeinu

Kofein se dopravuje do různých tkání těla pomocí krve, do které se dostává při pití kávy během 30-60 minut. Poté se postupně vylučuje z těla spolu s močí, ale za jak dlouho záleží na individuálních faktorech, kterými jsou hlavně věk, stav jater, těhotenství a případně užívání některých medikamentů. Zdravá dospělá osoba eliminuje jednu polovinu celkového množství kofeinu přibližně čtyři hodiny. U těhotných žen je tato doba zhruba dvojnásobná.

Stejně jako alkohol či nikotin i kofein snadno prochází mozkovou bariérou, která odděluje krevní oběh od ostatních tkání mozku. Jeho hlavní účinek spočívá v tom, že reguluje mozkové aktivity a řízení stavu spánku a buzení.

Závislost na kofeinu

Pokud člověk konzumuje kávu pravidelně a často, zpravidla si jeho tělo vytvoří vůči kofeinu překvapivě rychle závislost. K dosažení nabuzujícího účinku pak bude potřebovat postupně stále vyšší dávky. Naštěstí tato závislost většinou do pěti dnů, poté co kofein nekonzumujete, zmizí.