S rozvojem motorismu je stále aktuálnější nerudovská otázka kam s nimi, tedy s ojetými pneumatikami. Nabízí se několik řešení, jak tento odpad dále využít. Jedním z nich je vrátit je zpět na silnice, ale v poněkud jiné podobě.

Recyklované pneumatiky na povrch silnic

Této metody bylo již několikrát použito, ale vždy se jednalo o úseky, kde se nemůže jezdit vyšší rychlostí než 50 km/h. Gumoasfaltová směs se ovšem začíná testovat ve stále větší míře, neboť má několik výhod. Především je tento povrch elastický a odolný vůči povětrnostním vlivům. Povrch ze směsi asfaltu a pryžového granulátu navíc snižuje hluk ze silničního provozu.

Běžný asfalt vs. pryž

Mletá pryž z ojetých pneumatik snižuje stárnutí silničního asfaltu, který navíc získává větší pružnost. Je odolný vůči klimatickým vlivům a proti účinkům zatížení. Silničáři nemusejí při pokládce tohoto povrchu nijak upravovat své stroje, jelikož asfaltová směs se vyrábí a pokládá shodně jako klasické asfaltové směsi.

Dle mínění odborníků je třeba získat důvěru investorů, správců silnic i výrobců asfaltových směsí. Povede to k větším využití odpadních pneumatik, rozšíření sortimentu modifikovaných asfaltů, ke snížení hlučnosti a zvýšení bezpečnosti silničního provozu.

Boty z pneumatik

Výroba bot je další variantou, jak zužitkovat ojeté pneumatiky. Průkopníkem je malá etiopská firma, jejíž boty z pneumatik dobývají svět. Značka SoleRebels se stala pojmem i v módních metropolích jako je Londýn či New York. Na počátku tohoto nápadu byla chudoba lidí, kteří neměli na boty a tak si vyřezávali podrážku ze starých pneumatik a tu si připevnili k noze páskem. Myšlenku pak rozvinula jistá B. Alemuová, která se pak stala šéfkou jediné obuvnické firmy na světě s razítkem fairtrade. Z původních pěti lidí v roce 2005 je dnes firma zaměstnávající 300 lidí. Všechno se zde vyrábí jen ručně, aby se dle vyjádření šéfky nezanechávala žádná uhlíková stopa. Na „podrážku pro chudé“ se připevňuje svršek boty, který je z místních materiálů jako je juta, kůže nebo bavlna. Téměř veškerá produkce je určena na export do zahraničí, kde se etiopské boty z pneumatik staly módním hitem.