V globální ekonomice si zlato neustále drží významné postavení. Ve starověku se používalo pro výrobu šperků a mincí, ovšem v těchto dávných dobách bylo těžké zlato vykopat ze země. Čím obtížnější bylo získat zlato, tím jeho hodnota stoupala. Postupně začali lidé využívat tento drahý kov pro obchodování i hromadění bohatství.

Největším poptávkovým odvětvím jsou jednoznačně šperky, které tvoří zhruba 50% poptávky po zlatě. Dalších přibližně 40 % tvoří investice do fyzického zlata, včetně zlata používaného k výrobě mincí, drahých kovů, medailí a zlatých slitků. O investiční zlato mají zájem jednotlivci, centrální banky a v poslední době i fondy obchodované na burze.

Jak se určuje cena zlata?

Zlato je komodita, která se obchoduje na základě nabídky a poptávky. Souhra mezi nabídkou a poptávkou nakonec určuje, jaká je cena zlata v daném okamžiku.

Poptávka po špercích je poměrně konstantní, ačkoliv hospodářský pokles samozřejmě vede k dočasnému snížení poptávky v tomto odvětví. Co se týče investičního zlata, jeho cena se odvíjí od poptávky ze strany investorů, včetně centrálních bank. Pokud se investoři obávají, že přijde nějaká ekonomická krize, skupují zlato. Zvýšená poptávka tak posouvá cenu drahého kovu výše.

Jak se zlato získává?

Přestože rýžování zlata bylo běžnou praxí, v současné době se těží ze země. Sice je možné najít zlato samo o sobě, všem mnohem častěji se vyskytuje společně s jinými kovy, jako jsou stříbro a měď. Ve skutečnosti tak může těžařská společnost vyrábět zlato jako vedlejší produkt v rámci svého dalšího těžebního úsilí.

Pokud chcete investovat do zlata, protože se bojíte zvyšující se inflace, podívejte se do nabídky prodejce zlate-mince.cz, který má i kamennou prodejnu v Obecním domě v Praze. Zakoupit zde můžete zlaté slitky a mince.