Bez náklaďáku ani páru. Dvojnásob to platí především v těžařských oblastech, kde se bez něj prostě neobejdete. Právě v tomto odvětví ale pomáhá český rekordman.

Česko bylo odjakživa známé pro své těžké strojírenství. A to ještě před 2. světovou válkou. A nyní je vidět, že národní dědictví přetrvává. Češi totiž mají v rukou unikát, který jim mohou závidět automobilky i firmy z celé Evropy.

Český rekordman

Řeč je o velkém nákladním vozu, který vám nenabídne žádná dumper půjčovna Praha ani půjčovna manipulační techniky Praha. Bez ohledu na to, jak bohatý vozový park vlastně má. Jedná se totiž doslova o bestii, která budí respekt už na první pohled. 2,5 metru na šířku a na výšku sice nemusí evokovat nic speciálního, jeho délka už ano.

Stroj měří neuvěřitelných deset metrů a patří tak mezi největší důlní stroje, které vůbec v Česku vznikly. Aby se vůbec takto velký nakladač rozjel a mohl fungovat ve svém přirozeném prostředí, potřebuje k tomu dostatek síly. A tu mu dodává šestiválcový dieselový motor, který je schopný převážet doslova nepředstavitelné množství materiálu.

Dokonalý ve všech směrech

Vozidlo ve své lžíci uveze neuvěřitelných 14 tun materiálu. Jedná se o výrazné vylepšení oproti původnímu modelu, který spatřil světlo světa už v roce 2018. Ten byl schopný nabrat a převést ve své lžíci 10 tun materiálu, což je už samo o sobě úžasné. Výkonnější motor a další změny ale umožnili jejich výrobcům posunout hranice ještě o něco dál.

Konstruktéři přitom dbali na to, aby bylo vozidlo dokonalé po všech stránkách. Nejenže tedy uveze neuvěřitelné množství materiálu a vyniká velkým výkonem, ale také nabízí maximální pohodlí jeho řidiči. Interiér oproti původní verzi z roku 2018 prošel drobnými úpravami. Nabízí kvalitní sedadlo i dostatek prostoru pro pohyb v kabině. Díky tomu má jeho řidič maximální svobodu a pocit pohodlí při jeho ovládání.