Ochrana osob a majetku je až na prvním místě. Především ve výrobních halách s tím pomáhá bezpečnostní relé. Jak funguje? Přečtěte si více v tomto článku.

Ochránit pracovníky i samotné stroje. To je základní motivací ke koupi bezpečnostního relé. Jak ale takové bezpečnostní relé vlastně funguje a na co se používají? Odpovídáme v následujících řádcích.

Jak funguje bezpečnostní relé?

Bezpečnostní spínačje základním stavebním kamenem každé pracovní linky nebo výrobny. Věděli jste ale, co všechno vlastně dokáže? Pokud ne, tak my vám to nyní řekneme. Určitě jste tušili, že bezpečnostní relé zpravidla zabraňuje vzniku nebezpečných situací a poruch. Ty mohou dostat především v případě zkratu, ale i jiných nebezpečných situací. Kontrolní obvody jsou při použití relé zdvojené, díky čemuž je možné něčemu podobnému předcházet.

Bezpečnostní spínače jsou zapojovány dvoukanálově. Jakmile tedy dojde ke zkratu jednoho z prvků, spínač nedovolí znovu potvrdit svou funkci. Aby tedy mohl stroj pokračovat v práci, je nutné závadu nejprve odstranit. Některá relé mohou mít i monitorovaný restart, není to ale podmínkou. Za výrobek s takovouto funkcí si ale připlatíte.

K čemu se používají?

Nejčastěji se bezpečnostní relé používá při zapojování bezpečnostních světelných závor. Tady totiž dokáže během pár milisekund vyhodnotit přerušení paprsků závory rukou nebo jinou částí těla a zabránit tak jinak nevyhnutelné katastrofě. Další zabezpečení v podobě zámků, krytů a spínačů dávají relé pokyny, pokud dojde k jejich rozpojení.

Klasické relé má přesně definované logické funkce. A ty nelze měnit. Na trhu ale pořídíte i bezpečnostní PLC, jejichž funkce lze samostatně vytvářet v závislosti na obvodech. Tímto způsobem lze vytvářet další podmínky a zapojit více prvků do jednoho obvodu. Takto se dají ušetřit nejen peníze, ale také výrazně snížit náklady na provoz.