Umět si zavázat tkaničku. To je dovednost, kterou si musí osvojit každý z nás. Kdy ale dítě začít učit? S tím vám poradíme v tomto článku.

Věci, které dnes zvládáme bez přemýšlení, jsme se kdysi museli tvrdě učit. To samé platí i o zavazování tkaniček. Pro děti to totiž může být poměrně stresující a náročné. Pokud je to tedy chcete naučit, buďte trpěliví a přečtěte si následující rady.

Kdy začít učit zavazovat tkaničky?

První boty nejsou pro učení zavazování příliš dobré. U dětí do tří let zvolte raději pro jejich jednoduchost a urychlení obouvání suchý zip. Starší děti už se nebojte namáhat a pořiďte jim obuv na tkaničky. Nelze sice přesně říct, kdy je dobré začít dítě učit zavazovat tkaničky, po dovršení třetího roku ale zřejmě nastává ten pravý čas. Ty zručnější tak budou mít čas osvojit si tuto dovednost ještě před nástupem do školky. Jestliže se to ale vašemu dítěti nepodaří, nezoufejte. Není to nic abnormálního. Vychovatelky jsou připraveny naučit je zavazovat si své dětské botičky.

Jak začít?

Se zavazováním nemusíte spěchat hned na první botičky. Můžete počkat a začít dítě učit až později. A ne přímo na samotných botách, ale třeba s pomocí hračky. Dobré jsou například panenky s botami na tkaničky, případně vlastnoručně vyrobený model z lepenky. Důležité je, aby si to dětské ručičky co nejdřív vyzkoušely a věděly, do čeho půjdou. Právě zkoušení zavazování tkaniček nanečisto může vašemu dítěti pomoct osvojit si tuto dovednost mnohem dříve než ostatní.

Nejjednodušším způsobem je výše zmiňovaný lepenkový model. Ten si vytvoříte sami doma, bez zbytečných nákladů. Obkreslete na karton podrážku libovolné boty (ideálně nějaké větší). Šablonu vystřihněte a vytvořte v ní dírky. Do nich navlékněte šňůrky. Ideálně použijte dvě barvy, aby se dítě mohlo lépe orientovat. Poté mu postup vysvětlete a sledujte, jak se statečně pere s osudem.