Stavební průmysl má ještě svoje zlatá léta před sebou? Jak ale budou vypadat? Nápovědu bychom mohli hledat v Číně.

Umělá inteligence je k nezastavení. Nebude to trvat dlouho a bude vládnout světu. Tedy alespoň tomu stavebnímu. Už dnes se totiž robotizace a umělá inteligence hojně využívá nejen při stavbách velkých domů nebo mrakodrapů.

Roboti a stroje

Půjčovna stavebních strojů nabízí opravdu unikátní sbírku kvalitních strojů. A představte si jejich spojení s roboty. Roboty, kteří by dokázali například spolehlivě natisknout dům během krátké doby. Něco takového už se dlouhé roky děje v Číně. Tam totiž kolaborace klasických pracovních sil a těch robotických funguje na jedničku.

Jak to ale bude vypadat v budoucnu? Může být Čína v podstatě oknem do budoucnosti? Částečně bychom mohli říct, že ano. Dumper půjčovna Praha i půjčovna stavebních strojů Praha sice nabízí velice kvalitní stroje, co se robotických pomocníků týče, Číňanům opravdu nestačí.

Okno do budoucnosti

Na druhou stranu si ale musíme přiznat, že Číňané jsou daleko před námi. Před celým světem. První testy 3D tiskáren, které tiskly malé rodinné domy, tam začaly už téměř před dekádou. Od té doby se tento byzny v Asii posunul doslova mílovými kroky kupředu. Dnes tak některé firmy nabízejí domy, které si mohou Číňané nechat částečně vytisknout ve 3D tiskárně. Mohla by toto být budoucnost? Mohly by 3D tiskárny vyřešit bytovou krizi, o které se v posledních letech mluví nejen v Česku?

To je otázka, na kterou bohužel neznáme odpověď. Na co ale můžeme odpovědět s jistotou je fakt, že si roboti a umělá inteligence bude postupně nacházet cestu i do stavebního průmyslu. Nejprve postupnými krůčky, až ho celý ovládne. A my z toho zřejmě budeme těžit díky optimalizovaným procesům a nižším cenám za jejich služby.