Koberce mohou být vyrobeny z široké škály materiálů. V tomto článku vám ukážeme ty nejrozšířenější.

Umíte si představit váš domov bez koberce? Spousta lidí zřejmě ani. Ještě nedávno ovšem koberec patřil mezi základní vybavení každého interiéru. V posledních letech ale koberce opět hlásí návrat. Proto se v následujících řádcích podíváme na to, podle čeho byste měli vybrat ideální koberec.

Syntetické materiály

Než vůbec nějaký koberec pořídíte, podívejte se na to, že jakého materiálu je vlastně vyrobený. Koberce kusové nebo koberce metrážové mohou být vyrobeny například z umělých vláken. Ty mají oproti přírodním materiálům jednu velkou výhodu. Syntetická vlákna totiž dokáží mnohem lépe odvádět vlhkost než ta přírodní. Proto se hodí téměř kamkoliv. Do těch nejzatěžovanějších částí domu, až po dětský pokoj nebo obývák.

Koberce metráž vyrobené z umělých vláken mají navíc dobrou barevnou stálost. Díky tomu vydrží i dlouhý nápor slunečního záření. Kromě toho mají také vyšší hustotu vláken než jiné přírodní nebo syntetické materiály. Díky tomu se mohou pochlubit vyšší životností. Jestliže si tedy pořídíte koberec z umělých vláken, rozhodně neprohloupíte.

Přírodní materiály

Jaké jsou ale další možnosti? Sáhnout samozřejmě můžete po přírodních materiálech. Koberce kusové mohou být vyrobeny například z rostlinných vláken. Tyto koberce se pak mohou pochlubit teplým a přirozeným vzhledem. Kromě toho přijímají a odevzdávají vzdušnou vlhkost. Jestliže se tedy koberce budete na konci jeho životního cyklu chtít zbavit, budete mít práci výrazně zjednodušenou. Jdou totiž jednoduše ekologicky zlikvidovat.

I přírodní materiály se ale mohou pochlubit velkou odolností a vlastnostmi podobnými syntetickým vláknům. Nejblíže k umělým vláknům je koberec vyrobený z vláken sisal. Ten je totiž odolný, dá se tedy používat prakticky kdekoliv. K tomu všemu nabízí i širokou škálu barev. Díky tomu budete mít opravdu z čeho vybírat.