Inflace udeřila neočekávaně velkou silou. Raketově rostou především ceny bydlení, stavebních materiálů a energií. Ty by po novém roce měly vzrůst o třicet procent. Ty nejčernější scénáře dokonce hovoří o padesáti procentech.
Není se tak čemu divit, že inflace se stala častým tématem předvolebních debat. Politici na ni nabízejí různá řešení. Více i méně účinná. My ale máme ještě lepší – investiční zlato.
Proč investovat do zlata?
Proč zrovna v době inflace investovat do zlata? Hned z několika důvodů. Prvním z nich je, že investiční zlato je oproštěné od DPH. Jeho koupi tedy nenavyšuje 21 procent, které by za normálních okolností putovaly do státní kasy. Tak, jak tomu je u jiných investičních komodit, jako jsou nemovitosti, umělecká díla a další drahé kovy včetně diamantů a stříbra. I to je důvod, proč zájem o investiční stříbro, ať již investiční slitky, tak i mince (bullions) klesá. Chytří investoři se zkrátka přeorientovali na zlato. A dobře udělali.
Bezpečný přístav pro vaše úspory
Rekordní zájem zájemců o investiční zlato hlásí i samotní jeho prodejci. Ten nejznámější a nejrenomovanější, kterým je společnost Zlate-mince.cz, dokonce za uplynulý rok zaznamenal vůbec největší příliv nových klientů za dobu své bezmála devatenáctileté existence. Ke zlatu coby bezpečnému finančnímu přístavu se přitom neupínají jen velcí investoři z řad korporátních firem, ale i drobní střadatelé.
Kdo investuje do zlata?
„Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky váhy 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého,“ říká zakladatel e-shopu s týmž názvem zlate-mince.cz. „Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě,“ dodává Pavel Trtík.
Není zlato jako zlato
A jaká podoba zlata je pro účely investování nejlepší? Prim na českém trhu hrají švýcarské zlaté slitky značky Argor Heraeus (nezaměňujte s německou rafinérií podobného jména: Heraeus). Hovoří za ně jak světová proslulost, tak i nízká cena, respektive kombinace těchto faktorů. Při srovnání s jinými švýcarskými nebo německými slitky z nich činí jasného favorita i pro váš nákup. Pokud se zajímáte o české investiční zlato, tak to na trhu bohužel nenajdete. Zlaté slitky žádná česká mincovna nevyrábí.
Mince a dukáty
Jsou zlaté slitky nad vaše finanční možnosti? Nebo byste rádi zlato v diskrétnější podobě či neoznačené sériovým číslem? Správnou volbou pro vás budou zlaté mince Wiener Philharmoniker. V dobrých e-shopech seženete zcela nové mince ročníku 2021. Krásné a nedotčené! Velmi hodnotné ovšem jsou i zlaté dukáty, které navíc mají přidanou sběratelskou hodnotu. Vydávají se totiž v omezeném nákladu například jen několik set kusů. Patrioti si oblíbili především ty svatováclavské s národním charakterem. Vydávané v tradiční velikosti a ryzosti, kterou ustanovil před mnoha sty lety český panovník a římský císař Karel IV. Tehdy se dukáty razily ze zlata těženého na našem území v Jílovém u Prahy.
České zlato chtějí i na Slovensku
České zlato jde na dračku i u našich východních sousedů. Na českém trhu je nákup investičního zlata vychází výrazně levněji než u domácích firem. Odlišností slovenského trhu je však trvalý zájem o nákup zlatých cihliček ve váze jedné unce (1 Oz) a vyšší. „Většina slovenských investorů je situována u západní hranice země, a proto s povděkem oceňují, že máme prodejnu i na Moravě ve Vsetíně, který má z jejich pohledu vynikající dopravní dostupnost. Jsou konzervativní a nákup nebo výkup zlata rádi realizují osobně,“ přidává se Kamila Bantová ze společnosti Zlate-mince.cz A vy byste je rozhodně měli následovat.