Většina začátečníků dělá tu chybu, že se do malování vrhne po hlavě. Proces učení by ale měl být pozvolný a zábavný. V tomto článku vám ukážeme, jak na to.

Výtvarná výchova byla součástí našich životů během celé základní školy. Většina z nás ale s malováním přestala právě v bodě, kdy výtvarná výchova vymizela z povinných předmětů. Pokud se ale chcete vrátit do dětských let a opět začít malovat, pak pro vás máme několik tipů.

Jak začít malovat?

Abyste mohli začít, nepotřebujete profesionální výtvarné potřeby pro malování obrazů. Stačí začít s tím, co máte po ruce. Vystačíte si se sešitem, papíry z tiskárny, tužkou i propiskou. Na začátku totiž nezáleží na tom, aby byl výsledek dokonalý a profesionální. Jde o to si to vyzkoušet a dostat do ruky malířský um.

Jakmile vám bude jasné, že je malování ten koníček, který chcete provozovat, zamiřte do obchodu. Pořiďte si výtvarné a kreativní potřeby. Nejdůležitější jsou zejména barvy (temperové, akrylové, akvarelové…) a štětce. Malířské plátno a stojan můžete pořídit až ve chvíli, kdy si začnete rozumět se štětci a vybranými barvami.

Bavte se!

Jakmile výtvarné potřeby nakoupíte, mějte na paměti, že začíná proces učení. Abyste se mohli posunout na další úroveň, budete potřebovat rady od ostatních. V dnešní době to ale není problém. Můžete navštívit kurzy malování, pořídit si kurz na internetu, nebo zamířit na YouTube, kde naleznete spoustu skvělých návodů.

Důležité ale je, abyste si tuto cestu užívali. Nejde o to nakoupit potřeby pro malování obrazů, začít se učit a dostat se do bodu, kdy začnete malování nesnášet. Zvolte tempo, které vám bude vyhovovat. Nebojte se experimentovat, zkoušet vlastní variace naučených postupů a hlavně se nezapomínejte bavit. Pokud se budete během učení bavit, záhy zjistíte, že jste se výrazně posunuli. A to bez toho, aniž byste se museli do učení nutit.