Vytvořit z tříděného odpadu recyklovaný kov je poměrně náročné. K čemu se tedy poté tento materiál používá? Na to vám odpovíme v tomto článku.
Recyklace použitých materiálů se rozhodně vyplatí. Nejenže brzy nebude jiná možnost, jak získávat nový materiál, ale i v dnešní době to má určitě svoje opodstatnění. I z recyklovaných kovů se totiž dají vyrobit úžasné předměty. V následujících řádcích vám tedy ukážeme, k čemu se recyklované materiály dále používají a proč má třídění smysl.
Výroba nových produktů
Recyklace kovů se rozhodně vyplatí. Jejich opětovným použitím může například kovovýroba Jihlava přivést na svět zcela nový výrobek, který dále bude dobře sloužit. Z některých materiálů (například oceli, hliníku, zinku nebo železa) po vytřídění vzniknou ingoty, které se následně používají dále k výrobě něčeho nového.
Velkou nevýhodou moderní recyklace je ale především jeho nízká efektivita. Aby mohlo vzniknout kilo recyklovaného materiálu, je někdy potřeba i více než půl tuny materiálu recyklovaného. Nejlépe je na tom železo, kde k výrobě 1 kg recyklovaného železa stačí 2,3 kg vytříděných surovin. Zinek se stále drží na přijatelné hranici v podobě 8 kg na 1 kg recyklovaného materiálu. K výrobě oceli ale budete potřebovat 21 kg recyklovaného materiálu, u hliníku 85 kg a u mědi dokonce 500 kg.
Další prodej
Když už nyní víte, kolik je vlastně potřeba materiálu k výrobě jednoho kila recyklovaných kovů, tak vám tento bod nebude připadat tak bláznivý. Kovový šrot se totiž v některých případech ještě dále přeprodává do dalších zemích. V těchto centrech se pak veškerý materiál v hutích přepravuje do kovových ingotů, které se pak mohou dále používat k vytváření nových předmětů. I přeprodej tříděných kovů je poměrně lukrativní. Jen je potřeba vystihnout správnou dobu, kdy ostatní nakupují. Jinak prodělají nejen ti, co třídí a vozí kovy do sběren, ale také samotní nákupčí.