Slyšeli jste už někdy o svátku svatého Michala? Kdo to byl? Co jeho svátek znamená? Archanděl Michael je patronem odvahy, nebojácných rytířů a vůbec všech udatných mužů, žen i dětí, chrání všechny lidi, kteří čelí svému strachům, postaví se svým obavám a  jdou napřed k cíli navzdory nebezpečí.

Tyhle vnitřní příběhy, které zažíval každý z nás jsou krásně zobrazeny jako legendy o různých rytířích, který potkávají draky a zachraňují princezny, jejich zabitím, ale taky pohádky, ve kterých vystupuje vlk jako je červená karkulka, o třech kůzlátkách nebo o třech prasátkách.

Co tyhle příběhy vlastně konkrétně zobrazují?

Například legenda o svatém Jiřím. Legenda vypráví příběh o městečku ve kterém se lidi k sobě navzájem chovali špatně. Usídlil se v ní drak, s kterým uzavřeli dohodu, že jim neublíží dokud budou plnit jeho rozkazy. Drak nejdřív chtěl každý den jednu ovci, aby měl co jíst, když se ovce minuli přišli na rad děti. Až jednou si vyžádal princeznu. Král to oplakal ale nakonec princeznu drakovi vydal. Kdo ví jak by to skončilo kdyby akorát přes město neprocházel udatný rytíř a draka by nezabil. Naštěstí drak skonal pod mečem drakobijce Jiřího a do města se vrátila láska a štěstí.

Co nám tahle legenda chce vlastně říct?

Myslím, že se dá vyložit víc způsoby, já vám představím, to jak jsem tuhle legendu pochopila já.  Vzala jsem to jako příběh ukazující na to, co se může dít v člověku, když se kvůli něčemu chová tak, že jemu samému se to hluboko uvnitř nelíbí. (Lidi, kteří se ve vesnici chovali špatně – špatné vlastnosti člověka.) Myslím, že člověk sám, cítí, že to co dělá není dobré a usídli se v něm špatné svědomí (drak). Člověk je, ale ochotní svoje špatné vlastnosti omlouvat a v podstatě tím to špatné svědomí ještě víc krmit ( lidi krmili draka ovcemi– ovce – dobré vlastnosti). Lidi byli dokonce ochotní obětovat i princeznu (princezna – nejkrásnější lidská vlastnost, nejvyšší dobro/láska) ale když šlo do tuhého objevil se rytíř (rytíř – odvaha), draka zabil a do městečka se vrátilo dobro a láska.

A co nahání největší strach vám? Nezaplacená faktura nebo vidina víkendu s manželovými rodiči?