Moje psychika je s tělem tak 200 percentně propojená. Když se psychicky necítím v pořádku, okamžitě se to projeví na zhoršení mého fyzického zdraví. Hodně stresový den v práci? – Do večera mám zvýšenou teplotu a většinou i knedlík v krku.

A jsem svému tělu za tuhle vlastnost hodně vděčná, a taky sobě, že jsme ochotná ho poslouchat a okamžitě si nařídit zasloužený odpočinek… Nejmenší příznaky oslabeného zdraví, pro mě znamenají jediné – vlézt si do postele, pít čajíky a koukat na přátelé – to je moje nejlepší první pomoc. Myslím, že to je základ pro udržitelné fungování. Vyčistit si hlavu, totálně relaxovat a nabrat nové sily… Stačí mi několik dní, někdy dokonce jeden. Podle mého názoru, by si tohle měl dovolit úplně každý. A vůbec nezáleží na tom, jak velká je vaše firma, nebo jak důležitá je vaše pozice. Práce neuteče, nezaplacená faktura zůstane na stole. Ale co není věčné a o co je potřeba pečovat je naše zdraví, psychické rovněž jak to fyzické.

V dnešním světe plných termínů, vystresovaných vedoucích a komerční (ne)morálky se na tenhle postoj kouká přes prsty. Reakce šéfa typu: „A co ti je? Bolí tě v krku? Prosím tě, to určitě dáš, nejsi přece žádné béčko. “

Samozřejmě, všichni to dají. Otázkou však zůstává, do kdy? A takhle nám vzniká celý zástup vyhořelých bývalých manažerů a podobně. Tenhle trend je ale dlouhodobě neudržitelný, to je jasné! Každou chvíli se to prostě musí změnit, jinak to nejde. Jsem zvědavá, jestli na to, že to nefunguje přijdou samotní řiditelé firem, nebo tahle reforma přijde zdola od samotných lidí, který to už zkrátka neunesou.

Psychické a fyzické zdraví lidí, vypovídá i o krajině samotné. Například v takovém bhútánském království, to už vědí. Hrubé domácí štěstí je pro ně nejdůležitějším ukazovatelem toho, jak na tom daná krajina je.