Historie těchto amerických pracovních kalhot je dlouhá a dnes jsou velmi oblíbené na celém světě.
Džíny vynalezl německý textilní podnikatel Levi Strauss, který v roce 1853 emigroval do Kalifornie a založil textilní firmu Levi Strauss & Co. Objednal si z francouzského města Nîmes modrou látku na plachty koňských vozů zlatokopů v době zlaté horečky. Té propadl i on a se zlatokopy spolupracoval. Plachty se ale neujaly. Ze zoufalství z nich Levi Strauss ušil kalhoty pro horníky a zpevnil kapsy vpředu i vzadu zlatými cvočky. Nazval je blue jean, tedy modré montérky. Cena dolar za kus byla trhák. Dne 20. 5. 1873 si je nechal Levi Strauss patentovat, jenže ne blue jeans jako takové.
Blue jeans nebo texasky
Značky jako Lee či Wrangler z denimu začaly šít také. Odvolávaly se, že patent je jen na blue jeans se cvočky. Pracovní oděv amerických horníků se dostal do Evropy po II. světové válce v letech 1943 až 1949 v balíčcích společnosti UNRRA – United Nations Relieef and Rehabilitation Administration jako blue jeans pro děti a mládež. Do ČSR šly výrobky firmy Lee s nápisem US Blue Denim made in TEXAS na zadní kapse známé jako texasky. Byly těsné a nosily se jako spodní prádlo. Od roku 1946 do 1948 proto dávala firma Lee do balíčků popis v češtině, jak kalhoty a bundy US Blue Denim nosit. Drobní českoslovenští živnostníci pak šili texasky z různých materiálů. Národní podniky je vyrábět nesměly.
Kde sehnat texasky
Zboží dováželi načerno studenti z arabských a afrických zemí studující v Praze ze SRN a Rakouska. Na studentských kolejích se s nimi šmelilo. Značkové blue jeans Levi Strauss & Co., Lee a Wrangle byly drahé. Západoněmecká firma L. Hermann Kleiderfabrik v Künzelsau začala šít blue jeans z originál americké látky blue denim neboli džínoviny pod názvem Mustang Jeans a na černém trhu se zboží prodávalo asi za poloviční cenu. Z texasek se staly džínsy až do roku 1968 a Pražského jara.
Tuzex
Pak italská firma Confezioni Fratini dodávala do ČSSR látku blue denim a šily se Rifle, název znamená v překladu puška. Na pravé straně kapsy byla barevná papírová reklama s kovbojem na vzpínajícím se koni s puškou pravé ruce. Italové místo výplaty československým zaměstnancům přenechávali část produkce značky Rifle pro pražskou firmu Tuzex. Ta je prodávala na volném trhu za bony. Začátkem 70. let v ČSSR se ujal pojem rifle a vytlačil ostatní názvy. Dnes si může pánské i dámské rifle koupit každý. Inspirovat se můžete třeba značkou Cars Jeans. Pokud stále váháte, jak změřit rifle, aby vám padly, podívejte se, jak na to.