Spousta Čechů žije v domnění, že investice do zlata jsou určené jen bohatým, což je samozřejmě omyl. I v našich končinách se však najde dost těch, kteří se nebojí do něj investovat. Kupují slitky či mince, v poslední době spíš ty mince. Čím to je způsobené?

Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě slitků (cihel) nevyrábí. Na českém trhu proto hrají prim slitky od švýcarských rafinérií, konkrétně od trojice Argor-Heraues, PAMP a Valcambi. Tato trojka společně tvoří zhruba třetinu světové produkce. Bohužel všechny tři rafinérie leží ve švýcarském kantonu Ticino u italských hranic. Kvůli pandemii koronaviru tedy byly téměř dva měsíce uzavřené a slitků je nedostatek. Výroba je sice již obnovená, ale pokrýt poptávku nestačí.

Investoři nečekají, místo toho kupují mince

Češi na svoje investiční zlato nechtějí čekat, a tak se rychle přeorientovali. Místo slitků teď více kupují mince, například vídeňskou značku Wiener Philharmoniker. Je známá po celém světě, razí se pod ní mince v hmotnosti trojské unce (1 Oz) a menších. Ty nejmenší s dají sehnat do 5000 korun, což dokazuje, že investice do zlata není určena jen nejbohatším.

„Největší zájem je o mince v originálním balení po 10 nebo 20 kusech. To je zapečetěné speciální fólií s hologramem. Klienti tak mají jistotu, že jejich mince jsou zbrusu nové, nedotčené,“ uvádí pan Palas, vedoucí prodejny v Obecním domě v Praze, která se na prodej investičního zlata specializuje.

U investičních mincí neplatíte sběratelskou hodnotu

Mince jsou obecně atraktivnější. Mají líbivý reliéf, dají se vzít do ruky, takže můžete cítit magickou cenu zlata. Na rozdíl od slitků nemusí být číslované, neplatíte u nich DPH ani sběratelskou hodnotu. Cenu mince určuje pouze cena zlata, která bývá dokonce ještě o něco nižší než u zlatého slitku stejné hmotnosti. Výkupní cena se přitom shoduje.

Mince Wiener Philharmoniker jsou samozřejmě jenom příklad. Ve skutečnosti je sortiment mnohem bohatší. Zájem je například o kanadské mince s javorovým listem, americké s reliéfem bizona a indiána či australské „Klokany“. Nikdo vám ale nebrání vybrat si i něco úplně jiného. Zajděte se sami podívat třeba do zmiňované prodejny v Obecním domě, nebo zapátrejte na internetu. Investiční zlato by mělo být i součástí vašeho portfolia.