Televize jsou tu s námi už pěknou řádu let. Věděli jste ale, jaká je jejich historie. Zajímavější, než jste si mysleli. Čtěte v tomto článku.

Broadcast Praha se posunul na zcela novou úroveň. Už je tomu totiž nějakou dobu, co se Česko přešlo na celoplošné vysílání DVBT2. V tomto článku si proto připomeneme ty největší milníky televizní historie.

Skromné začátky

Ozvučení místnosti a broadcast – dva nejdůležitější prvky, bez kterých se moderní vysílání zkrátka neobejde. Jak to ale celé začalo? Jako u všech nových vynálezů velice jednoduše. V roce 1884 se lidem o televizi ještě mohlo jen zdát. V tomto roce ovšem Paul Nipkow položil základy tomu, z čeho následně vycházela každá televize. Šlo o kotouč, který uměl mechanicky rozložit obraz.

Na začátku 20. století je pak úplně poprvé zmíněn termín „televize“. A to dlouhých 25 let před tím, než se první z nich podívá na pulty obchodů. Britský vynálezce Logie Bairdem ji představil až v roce 1925. V tentýž roce byl realizován taktéž první televizní přenost. Až poté ale začínají první experimenty s fotografiemi.

Boom v 50. letech

Třicátá léta jsou velkým milníkem v historii televize. Startuje totiž hned několik televizních stanic. V Československu pak provede první vysílání Jaroslav Šafránek v roce 1935. O rok později začíná pravidelné vysílání ve vyšším rozlišení a s lepší kvalitou, než bylo doposud možné. Bairdova mechanická televize totiž umožňovala zobrazovat obrázky s 240 řádky.

Revoluce ale nastává až ke konci 40. let. Tehdy totiž přichází na svět první barevná televize. V té době už masivně oblíbený nástroj zábavy získává další broadcast v podobě první kabelové televize. Aby bylo sledování ještě pohodlnější, je v roce 1950 představen první dálkový ovladač. Jeho bezdrátový kolega ale přijde na trh až o šest let později. Už v té době ale výrobci položili základy modernímu televiznímu vysílání. A to je z pohledu dnešní doby úžasné a až neuvěřitelné.